Japanin spesialisti, Sneakers.fi matkablogi suuntasi jälleen nousevan auringon maahan tsekkaamaan keisarikunnan uudet tuulet. Maanjäristyksen jälkeen Japani on jälleen täydessä touhussa ja ihmiset ovat energisinä rakentamassa taas sitä uutta, friikkiä ja niin omaperäistä maata. Aiemmat matkakertomukset voi tsekata täältä.
8 päivää, 20000 kilometriä suhattu. Nukuttu n. 3-4 tuntia päivässä. Tämänkertaisia kohokohtia oli täysin käsistä lähtenyt Tokyo Disney Sea (aivan kipeä paikka, jollain tavalla älyttömämpi ihmisen rakentama asia kuin Pyramidit), yksi maailman upeimmista ruokakulttuureista (syystäkin eniten Michelin -ravintoloita maailmassa), lentokoneella 2000 km Tokiosta Ishigaki ja Iriomote -saarille (Japanin oma Galapgos-saari, joka on täysin paratiisisaari keskellä tyyntä valtamerta, lähempänä Taiwania ja Kiinaa kuin Japania) sekä tietenkin yleinen ihmisten ystävällisyys ja välittäminen. Jeni on tällä hetkellä todella edullinen ja kaikki tuntui olevan 3/4 Suomen hinnoista. Edullisimmillaan majoittumaan pääsi 8e yö hintaan, safka ja autovuokratkin meni järkevissä hinnoissa.

Grillauksen jälkeen Nippon Derby! Yksi tärkeimmistä päivistä vuodessa, koko Japani pysähtyy katsomaan näitä raveja

Tämä maa on lenkkarimetskaajan paratiisi. Air Raideja, Jabbarin Mcnasty -versiot yms. yms. Onneksi matkabudjetti oli niin säälittävä, ettei tarvinnut edes unelmoida.

ja todellinen kelloharrastajan paratiisi. Pelkkiä kellolehtiä oli 4-5, jotka ilmestyy joka kuukausi.

Jos lautassa lukee Speedboat, kannattaa varoa. Tällä vehkeellä heilahdettiin Iri-omote saarelle, mutta nämä pomppii niin älyttömästi vaikka olisi hyväkin sää, että jengi byyttaili sisällä.

Iriomote-Jima. Japanin oma Galapagos, koskematonta luontoa, kukkia, perhosia, ainutlaatuisia eläimiä joita ei näe missään muualla